Player Profiles of those Wallabies who Served

View Full Profile
Robert Adamson
4th & 1st Tunnelling Company
View Full Profile
Harold Baker
12th Light Horse Regiment
View Full Profile
Bruce Beith
3rd General Hospital, 57th & 53rd Battalion
View Full Profile
Sinon Boland
2nd Light Horse Regiment
View Full Profile
John Bond
30th Battalion
View Full Profile
Clive Bondfield
6th & 11th Light Horse Regiment
View Full Profile
Peter Buchanan
19th & 3rd Battalion
View Full Profile
Hugh Buntine
33rd & 35th Battalion
View Full Profile
John Campbell
British Army
View Full Profile
Edwin Carr
6th Light Horse Regiment
View Full Profile
Daniel Carroll
364th Regiment, American Expeditionary Force
View Full Profile
James Clarken
3rd Australian General Hospital, 4th Motor Transpo
View Full Profile
Ernest Cody
7th Field Artillery Brigade
View Full Profile
Royle Cooney
3rd Division Train
View Full Profile
Arthur Corfe
11th & 10th Battalion
View Full Profile
Herbert Daly
9th Field Ambulance
View Full Profile
Thomas Davis
1st Light Horse Regiment
View Full Profile
William Douglas
1st Battalion
View Full Profile
Vivian Dunn
1st Field Company Engineers
View Full Profile
Raymond Elliott
5th Field Ambulance
View Full Profile
Edward Fahey
7th Field Artillery Brigade
View Full Profile
Duncan Fowles
3rd & 11th Field Artillery Brigade
View Full Profile
Eric Francis
15th Battalion & Australian Flying Corps
View Full Profile
Munro Fraser
9th & 1st Machine Gun Company
View Full Profile
Walter Friend
2nd Field Artillery Brigade
View Full Profile
Harold George
13th Battalion
View Full Profile
Charles Hammand
15th Battalion
View Full Profile
William Hardcastle
3rd Battalion
View Full Profile
John Hickey
56th Battalion
View Full Profile
Bryan Hughes
8th Battalion Royal Dublin Fusiliers
View Full Profile
Herbert Jones
30th Battalion
View Full Profile
Edward Larkin
1st Battalion
View Full Profile
Thomas Lawton
12th Field Artillery Brigade
View Full Profile
Robert Marrott
1st & 14th Field Ambulance
View Full Profile
William Marrott
19th Battalion
View Full Profile
George McKay
58th Battalion
View Full Profile
Sydney Middleton
17th, 18th & 19th Battalion
View Full Profile
Herbert Moran
Royal Army Medical Corp (British Army)
View Full Profile
John O'Donnell
5th Training Battalion
View Full Profile
Irving Ormiston
3rd & 5th Battalion
View Full Profile
George Palmer
35th Field Artillery Brigade
View Full Profile
George Pugh
4th Battalion
View Full Profile
Thomas Richards
1st Field Ambulance & 1st Battalion
View Full Profile
Edward Richards
AN&MEF
View Full Profile
Sidney Riley
1st Auckland Battalion (New Zealand Army)
View Full Profile
Ernest Ritchie
35th Battalion
View Full Profile
Norman Smith
9th & 3rd Machine Gun Company
View Full Profile
Thomas Smith
2nd Battalion, 2nd & 7th Machine Gun Company
View Full Profile
Geoffrey Steanes
20th Battalion
View Full Profile
Joseph Stevenson
1st & 4th Battalion
View Full Profile
Dudley Suttor
15th Army Service Corps
View Full Profile
Blair Swannell
1st Battalion
View Full Profile
William Tanner
5th Light Horse Field Ambulance
View Full Profile
William Tasker
13th Battalion & 13th Field Artillery Brigade
View Full Profile
John Taylor
13th & 1st Field Artillery Brigade
View Full Profile
John Thompson
15th Field Ambulance
View Full Profile
Frederick Thompson
13th Battalion
View Full Profile
Edwin Thorn
7th Field Artillery Brigade
View Full Profile
Arthur Verge
Australian Army Medical Corps, 6th Light Horse Reg
View Full Profile
Alfred Walker
1st Light Horse Regiment
View Full Profile
Clarence Wallach
19th Battalion
View Full Profile
Patrick Walsh
12th Light Horse Regiment
View Full Profile
William Watson
AN&MEF, 1st & 2nd Field Artillery Brigade
View Full Profile
David Williams
41st Battalion

Those Who Served - International

63 Served - 10 K.I.A.

Last Name First Name Cap Caps Career Service Comments
             
Adamson Robert Wilson 116 1 1912 4th & 1st Tunnelling Company  
Baker Harold William 138 3 1914 12th Light Horse Regiment  
Beith Bruce McNeil 145 4 1914-20 3rd General Hospital, 57th & 53rd Battalion Mention in Despatches
Boland  Sinon Bernard 24 3 1899-1903 2nd Light Horse Regiment Distinguished Service Order & Mention in Despatches
Bond John Herbert 148 4 1920-21 30th Battalion Meritorious Service Medal & Mention in Despatches. AIF Team
Bondfield Clive Dale 214 1 1925 6th & 11th Light Horse Regiment Military Medal
Buchanan Peter Neave 195 2 1923 19th & 3rd Battalion AIF Team
Buntine Hugh 201 2 1923-24 35th Battalion Mention in Despatches
Campbell John Dennison 104 3 1910 British Army
Carr Edwin William 166 4 1921 6th Light Horse Regiment 1924 Olympian (Athletics)
Carroll   Daniel Brendon 93 2 1908-12 364th Regiment, American Expeditionary Force Distinguished Service Cross
Clarken James 65 4 1905-10 3rd Australian General Hospital & 4th Motor Transport Company AIF Team
Cody Ernest Austin 125 3 1913 7th Field Artillery Brigade            
Cooney Royle Charles 180 1 1922 3rd Division Train
Corfe   Arthur Cecil 17 1 1899 The Queen's Own Royal West Kent Regiment; 11th & 10th Battalion Distinguished Service Order plus two bars & the Croix de Guerre
Daly Herbert Franks UC 0 1908 9th Field Ambulance 1908 Uncapped Wallaby
Davis Thomas Sydney Richmond 150 20 1920-25 1st Light Horse Regiment
Douglas William Alexander 188 1 1922 1st Battalion  
Dunn Vivian Alphonsus 151 7 1920-21 1st Field Company Engineers AIF Team
Elliott Raymond Earl 152 13 1920-23 5th Field Ambulance          
Fahey Edward Joseph 117 4 1912-14 7th Field Artillery Brigade  
Fowles Duncan 167 8 1921-23 3rd & 11th Field Artillery Brigade  
Francis Eric 140 2 1914 15th Battalion & Australian Flying Corps  
Fraser Munro UC 0 1912 9th & 1st Machine Gun Company 1912 Uncapped Wallaby. AIF Team
Friend Walter Smale 162 10 1920-23 2nd Field Artillery Brigade  
George Harold Wesley 108 8 1910-14 13th Battalion D.O.W. Gallipoli, 10 May 1915. Buried at sea
Hammand Charles  95 1908-09 15th Battalion  
Hardcastle William Robert 31 2 1899-03 3rd Battalion
Hickey John Joseph 96 2 1908-09 56th Battalion

AIF Team & Rugby League International

Hughes

Bryan Desmond 135 2 1913 8th Battalion Royal Dublin Fusiliers Military Cross. K.I.A. Hazebrouck, 6 August 1918. Buried II G2 Borre, British Cemetery
Jones Herbert 126 3 1913 30th Battalion K.I.A. Flers, 4 November 1916. Buried AIF Burial Ground Plot IX Row B Grave 4 Flers, France. 
Larkin Edwin Rennix 38 1 1903 1st Battalion K.I.A. Gallipoli, 25 April 1915. No known grave. Memorial at Lone Pine Memorial, Gallipoli Peninsula, Canakkale Province, Turkey 
Lawton (Snr) Thomas 154 14 1920-32 12th Field Artillery Brigade  
Marrott Robert Dowling 155 2 1920 1st & 14th Field Ambulance Military Medal
Marrott William Joseph 186 7 1922-23 19th Battalion      
McKay George Robert 160 6 1920-22 58th Battalion  
Middleton  Sydney Albert 103 4 1909-10 17th, 18th & 19th Battalion Distinguished Service Order,Order of the British Empire & Mention in Despatches
Moran Herbert Michael 97 1 1908 Royal Army Medical Corps, British Army  
O'Donnell John 32 1899 5th Training Battalion  
Ormiston Irving William 157 2 1920 3rd & 5th Battalion AIF Team
Palmer George Thomas Bryan UC 0 1931 35th Field Artillery Brigade Uncapped Wallaby on tour to New Zealand 1931
Pugh George Harold 121 1 1912 4th Battalion K.I.A. Ypres, 5 September 1916. Buried Railway Dugouts Burial Ground (Transport Farm) Zillebeke, Belgium.
Richards Edward William 49 5 1904-07 Australian Naval & Military Expeditionary Force
Richards Thomas James 99 3 1908-12 1st Field Ambulance & 1st Battalion Military Cross
Riley Sidney Austin 43 1 190 1st Auckland Battalion, New Zealand Army
Ritchie Ernest Victor 205 4 1924-25 35th Battalion  
Smith Thomas Shaftesbury 172 12 1921-25 2nd Battalion, 2nd & 7th Machine Gun Company  
Smith Norman Cecil 187 7 1922-25 9th & 3rd Machine Gun Company  
Steanes Geoffrey Ellington UC 0 1921 20th Battalion Uncapped Wallaby 1921
Stevenson Joshua Mason UC 0 1908 1st & 4th Battalion Uncapped Wallaby 1908, AIF Team
Suttor Dudley Colin 129 3 1913 15th Army Service Corps AIF Team
Swannell Blair Inskip 72 1 1905 1st Battalion K.I.A. Gallipoli, 25 April 1915. Buried 10 Baby 700 Cemetery, Gallipoli.
Tanner William Henry 13 2 1899 5th Light Horse Field Ambulance  
Tasker William George 130 6 1913-14 13th Battalion & 13th Field Artillery Brigade K.I.A. Amiens, 9 August 1918. Buried France 1170 Villers Bretonneux Military Cemetery, Fouilloy.
Taylor John Morris 178 2 1922 13th & 1st Field Artillery Brigade Australian cricketer 1920-1926
Thompson John 141 2 1914 15th Field Ambulance    
Thompson Frederick Herbert 131 5 1913-14 13th Battalion

K.I.A. Gallipoli, 29 May 1915. Buried Gallipoli 31 Shrapnel Valley Cemetery

Thorn Edwin Joseph 185 15 1922-26 7th Field Artillery Brigade  
Verge Arthur 50 2 1904 Australian Army Medical Corps & 6th Light Horse Regiment D.O.D. Egypt, 18 September 1915
Walker Alfred Stanley Billingsley 122 16 1912-24 1st Light Horse Regiment  

Wallach

Clarence 132 5 1913-14 19th Battalion D.O.W. Western Front, 22 April 1918. Military Cross & Mention in Despatches
Walsh Patrick Bernard 51 3 1904 12th Light Horse Regiment Mention in Despatches. 1908 Kangaroo
Watson William Thornton 123 8 1912-20 Australian Naval & Military Expeditionary Force; 1st & 2nd Field Artillery Brigade Distinguished Service Medal, Distinguished Conduct Medal, Military Cross plus bar. AIF Team
Williams David Moss 137 4 1913-14 41st Battalion