Asteron Life Community Coach Nominees

Nominees have been announced for the 2015 Asteron Life Community Coach of the Year Award.

Congratulations to the more than 300 nominees for the 2015 Asteron Life Community Coach of the Year Award.

This award recognises the dedicated coaches who give up so much of their time to mentor our players and teach the importance of teamwork, sportsmanship and the skills of our great game. Without community coaches like these, I know for a fact that many of our Wallabies wouldn't be where they are today.

The nominations came from all around the country – city and regional, male and female, junior and senior coaches. There are certainly some incredible stories of inspiration and commitment out there in community rugby.

The winning coach will receive their award at the John Eales Medal on 27 August. They’ll also be given a cash grant for their club, and Qantas Wallabies Coach Michael Cheika will be visiting their team personally to run a training session.

All coaches must have completed a Smart Rugby course which provides education and training information that aims to promote a safe and enjoyable learning environment. See the attached link for more details. http://www.aru.com.au/coaching/

Congratulations to all our nominees

 

Australian Capital Territory

Name Club/School
Thomas Beinke Canberra Royals RUFC
Mitchell Colbert Marist College ACT
Glen Croker Uni/Norths & Deaf RA
Andrew Dawson Uni North Owls
Greg Fergus Harlequin Rugby Club
Perry Finbow North Torrens Rugby
Name Club/School
Trevor Hancock Royals JRUFC
Hugo Harpley Easts Juniors ACT
Adam Jones CGS
James Kent Uni Norths U7 Blues
Gary Kinnane Marist Canberra
Bill Yole Uni Norths Owls

New South Wales

Name Club/School
Ian Alker Clovelly Eagles
Michael Antico Gordon Rugby Club
Stephen Arcus Lane Cove
James Arnott Scone Junior Rugby
Richard Ballard Beecroft Rugby
Sandy Basten Lindfield Rugby
Dale Beattie Warialda High School
Simon Bennett Burraneer Rugby Club
Matthew Brennan St Gregorys College
Tony Buchanan Sylvania Junior Rugby
James Bullock Beecroft Cherrybrook
Danny Burgess Ryde Rugby Club
Ross Cambourn Drummoyne Rugby
Jock Canning Newington College
Peter Carmichael Maitland Rugby Club
Rod Carmont Collaroy Cougars
John Carters Epping Rugby Union
Mark Caufield Newington
Geoff Caywood Wakehurst Rugby Club
Michael Clements Lane Cove JRU
Scott Coleman Waverley College
Paul Coles Lake Macquarie Dubbo
Rick Connelyy Clovelly Eagles
Peter Cooke Hunters Hill Juniors
Paul Cornish Waverley College
Steven Curtis Ourimbah Razorbacks
Mick Donaldson Baulkham Hills
Tristan Douwes St Ives Rugby Club
Jim Dubos Randwick Juniors
Adam Dunn Petersham Junior RU
Jacob Elms John Paul College
Paul Everdell Young Yabbies Rugby
Jim Fabish CH Junior Rugby
Tevita Fekitoa Scorpions Blacktown
John Ferrari Terrigal Trojans
Martin Fitzgerald Redfield College
Guy Fleming Collaroy Rugby Club
Toby Forde St Ives Rugby Club
Aled Francis Griffith Junior Rugby
Simon Germaine St Ives Rugby Club
Simon Gillies Lane Cove JRU
Matthew Glascott Lane Cove JRU
Matt Goddard Penrith Emus
Luke Goodall Dubbo Junior Rugby
Sven Graham Roseville Junior RC
Vincent Graham Wagga Crows
Adam Griffiths Newport Breakers
Clint Guyatt Ourimbah Razorbacks
James Harding Roseville Juniors
Greg Harris Hornsby Juniors
David Hawkins Pittwater & Mater
Richard Heitel St Georges Basin
Chris Hicks Penrith Emus
Justin Hooker Harbord Harlequins
Noel Hosking North Rocks
Mark Houston Lindfield JRU
Name Club/School
Colin Jarvis Hills Rugby
Paul Jeff Oatley-Rockdale
Jayson Joerdens Woonona Shamrocks
Andrew Kable HV Vikings/St Peters
Malcolm Kaczorowski Hawkesbury Valley
Todd Marks & Layne Kelleher Narrabeen Tigers
Sean Kilkelly Hornsby Junior Rugby
August Kovse Mosman Whales
Alisi Leao West Harbour Junior
Matt Lovett Knox Grammar school
Guy Lumby Warnervale Wild Cats
Jock Mason Tumut Bullants Rugby
Luke McCormack Hunters Hill NSW
Chris McCracken Parkes Boars JRUFC
Shaun McCreedy University of Wollon
Christian McKeon Terrigal Trojans
Don McKinnon Burreneer Rugby
Hugh McLean Hay Whipper Snippers
Chris Mitchell Rockdale Rangers
Clifton Moana PBC Alleygators
Matt Moar Seaforth Raiders
Erin Morton Warringah Rugby Club
Leon Naufahu Balmain Rugby Club
Bruce Nixon Crookwell
Rob Nixon Orange Emus
Dennis Nothdurft Norwest Bulls
Shane Oniel St Ives
Gavin Opie Roseville Rugby
Anthony Partridge Singleton Junior Rugby
James Patrick Avondale Rugby Club
Nick Piper Avoca Beach RC
Silei Poluleuligaga Northern Panthers
Warren Price Ryde Junior Rugby
Stuart Prowse Tamworth Pirates
Luke Richards SCAS Port Macquarie
Wayne Rigney Lane Cove Junior Rugby
Damian Roff Armidale Junior Blues
Ern Sandral Wollongbar Alstonville
Doug Sandry Dubbo Roos
Shaun Scanlon Albury Steamers Rugby
Phil Sexton The Entrance Rugby
Brendan Shelley WAR Rugby
Mark Sivewright Lismore City Rugby
Richard Smith Harbord Harlequins
Dan Sprange Balmain JRU
Sam Sproats Bays JRUFC
Nathan Steiner Burraneer rugby club
Vili Taumohaapai South Coogee
Paul Thompson Lane Cove Juniors
Gavin Tulk Lismore Rugby Union
Margaret Watson Merewether Carlton
Clayton White Beecroft Cherrybrook
Ed White Easts
Michael Wilde Rouse Hill Renegades
Ray Williams Campbelltown Harlequins

Northern Territory

Name Club/School
Colin Snowden East Arnhem Rugby
Name Club/School
Robbie Taylor Palmerston Crocs

Queensland

Name Club/School
Tim Anderson Taylor Bridge Junior
David Atley West Bulldogs RFC
Grant Baker GPS Rugby Union
James Barker Everton Park Junior
James Coogan Brothers
Nathan Bradley Dalby Rugby Union
Ian Brown Sunshine Coast Rugby
Jonathan Burr Rockhampton Grammar
Ross Colvin Palm Beach Currumbi
James Coogan Brothers
Michael Crouch Beachmere JRLC
Mervyn de Lange Forest Lake Wasps
Michael Debreczeni Wests Junior Rugby
Glen Dodds Cap Coast/Brahmans
Courtney Dunn Gold Coast Eagles
Elisha Elisha USQ Saints
Time Ewington Norths Pirates
Zavago (Doc) Flemming USC Barbarians Rugby
Patrick Gerry Brothers Junior Rugby
Shaun Gordon GPS Ashgrove
Gareth Grey Albany Creek Brumbies
Damien Groves Flinders Rugby Club
Phil Harrex Surfers Paradise
Matthew Hatton USC Barbarians
Richard Hay Souths Junior Rugby
Jason Hicks Everton Park Roosters
Tony Hocking Wynnum Bugs
Jon Hottot Taylor Bridge Rugby
Shaun Hourigan Easts Rugby Union
Matt Hunter Caboolture Snakes
Karl Innes Brothers Junior Rugby
Michael Ives Brumbies Albany Creek
Neville Jeffs Souths JRU Brisbane
Sonny Jobe Nerang Bulls Rugby
Boyd Kensit Helensvale Hogs
Mike King Redlands Rugby Union
Name Club/School
Sam Lane Mackay District JRU
Rob Larkin Caloundra Lighthouse
Paddy Lavery Brothers Junior Rugby
Lenny McCulloch Caloundra Lighthouse
Duncan McInnes Gold Coast Eagles
David Miles Marist Brothers
George Minehan North Brisbane Juniors
Garrick Morgan Tamborine Mountain Rugby
Adam O'Malley Barron Trinity Bulls
Fabio Westphal & Peter O'Reilly Noosa Dolphins
Laurie O'Shea SCU Marlins
Nick Pearce Currumbin Alleygators
Ezekiel Prlja Caboolture Snakes
Reg Roberts Taylor Bridge Rugby
Adrian Rowan Souths Juniors
Gio Silanesu Wests Bulldogs
RJ Silk Gold Coast Eagles
John Smith Pine Rivers Pumas
Shane Sullivan Helensvale Rugby Club
Dominic Sykes GPS Ashgrove
Joel Tarleton Brothers Townsville
Fergie Tearikiaua North Lakes Leopards
Darryl Teneti University of Sunshine Coast
Glenn Tillinger Robina Raptors
Jason Trevethan Easts Tigers
Dan Robotham & Will Urquhart Sunshine Coast Grammar
Ted Vinson Charters Towers RUFC
Rod Webster Albany Creek Brumbies
Mark Wilkinson Pine Rivers Pumas
George Wilson Logan Rugby Club
Scott Wilson Logan City Saints
Brett Wraight GPS Rugby Union
Darrent Wrigley Sunnybank Rugby Union
Stephen Rockhampton Brothers
Matthew Maroochydore Swans
Ollie CHAC

South Australia

Name Club/School
Roy Utting Woodville JRUFC
Brenton Baker Barossa Rams Rugby Club
Name Club/School
Neru Maualaivao Burnside Rugby Club
Gary Uili Brighton

Tasmania

Name Club/School
Derik Joubert Devonport Rugby club
Name Club/School
Victor Doust Hobart Huchins Lions

Victoria

Name Club/School
Richard Wartho & Terry Arai St Kevin's College
Mitch Canning Kiwi Hawthorn Club
Danny Epa Brimbank Bucks
Neil Hay Melbourne Chargers
Russell Hurdle Eltham Rugby Club
Max Kalepo Melbourne RUFC
Name Club/School
Craig McGrath Harlequins
Paul Pulefale Moorabbin Rams Rugby Club
John Pulepule Melbourne Rugby
Tia Suemai Trinity Melbourne University
Simon Weightman Eltham Rugby

Western Australia

Name Club/School
Ronald Atkins Southern Lions Rugby
Paul Barling Wanneroo Rugby Club
Will Brock Nedlands RUFC
Andrew Brown Joondalup
Klae Deeg Wanneroo Rugby Club
Mark Drummond Nedlands (Neddies)
Tyler Edwards Kolbe Catholic College
Jason Harris Rockingham
Gavin Hickey Joondalup Brothers
Barry Jordan Kalamunda Rugby Club
Mike Kilcullen UWA
PJ Leituala Southern Lions RUFC
Name Club/School
Sarel Louw Southern Lions RUFC
Steve McFarland Hale School & UWA
Sam Nunn Southern Lions RUFC
Grant Oakley Rugby WA Juniors
Darren Parata Wanneroo Rugby
Andrew Parkinson PBRUC WA
Fraser Smith Palmyra RUFC
Arthur Wade Rockingham Rugby Club
Erin Warnock Bunbury Barbarians
Turongo Watene Wanneroo Districts
David Wells Joondalup Brothers
Rick Perth Bayswater